Porady i wypowiedzi ekspertów

  1. Home
  2. FAQ
  3. Porady i wypowiedzi ekspertów
  1. Jak zaprojektować łazienkę?
  2. Cechy dobrze zaprojektowanej łazienki.
  3. Łazienkowe trendy- beton w łazience.
  4. Łazienkowe trendy- kolor i tekstura.
  5. Wanna czy prysznic?
  6. Jak wybrać najlepszy produkt do łazienki?

Jak zaprojektować łazienkę?

Pani Alicja Konarska, Szef działu kreacji i ekspozycji, projektantka, radzi: 

Dobrze zaprojektowana łazienka to nie tylko wybór przewodniego koloru, dobranie wanny i prysznica które najbardziej nam się podobają, modnych płytek i wszystkich pozostałych elementów wyposażenia w oparciu o te same kryteria. Oczywiście efekty wizualne są niezwykle istotne, jednak żeby to pomieszczenie spełniało swoją zasadniczą rolę, łazienka musi być przede wszystkim funkcjonalna. Punktem wyjścia do projektowania łazienki jest jej wielkość. Ważne jest, żeby tak zagospodarować dostępną przestrzeń, aby zmieścić wszystkie wybrane urządzenia oraz żeby można bylo z nich swobodnie korzystać. Podczas rozmieszczania poszczególnych elementów w łazience należy zainstalować je w odpowiedniej odległości od ścian oraz zostawić wolną przestrzeń wokół. 

PRAKTYCZNE PODPOWIEDZI

WANNA 

- brzeg wanny 55-60 cm nad podłogą

- odległość od brzegu do uchwytu baterii ok 10-25 cm

- pomiędzy wanną a umywalką powinno się zachować 20 cm odspępu, jednak w przypadku braku miejsca umywalka może nawet nachodzić na wannę 5 cm

- wolna przestrzeń przed urządzeniem: 100-120 cm x 70-100 cm

KABINA PRYSZNICOWA

bateria na wysokości 100 cm, a główka natryskowa 170 cm nad brodzikiem

- pomiędzy kabiną a innymi urządzeniami należy zostawić 20 cm (sedes) lub 30 cm odstępu (umywalka)

- drzwi kabiny przy otwieraniu nie powinny zderzać się z drzwiami wejściowymi lub drzwiczkami szafki

- wolna przestrzeń przed urządzeniem: 80-100 cm x 90x100 cm

 UMYWALKA

30 cm od prostopadłej ściany

- krawędź na wysokości 80-85 cm od podłogi

- bateria ścienna na wysokości 25-30 cm nad umywalką

- pomiędzy umywalką a wanną lub sedesem należy zachować odstęp 20 cm 

- drugą umywalkę lub brodzik można zamontować z 30 cm odstępu

- wolna przestrzeń przed urządzeniem: 100 cm

SEDES

- sedes w odległości 20 cm od prostopadłej ściany

- brzeg 40-45 cm nad poziomem posadzki

- pomiędzy sedesem a innymi urządzeniami należy zostawić 20 cm odstępu, z wyjątkiem bidetu, do którego odległość powinna wynosić 30 cm

- wolna przestrzeń przed urządzeniem: 80x 60-80 cm

BIDET

- bidet w odległości 30 cm od prostopadłej ściany

- 40-45 cm nad powiomem posadzki

- pomiędzy bidetem a sedesem należy zostawić 30 cm odstępu

- wolna przestrzeń przed urządzeniem 100 x 70 cm

 

Cechy dobrze zaprojektowanej łazienki.

1. PODZIAŁ NA STREFY FUNKCJONALNOŚCI 

- wyodrębnia się trzy takie strefy: kąpielową, sanitarną i umywalkową

2. ODPOWIEDNIE ODLEGŁOŚCI MIĘDZY ELEMENTAMI WYPOSAŻENIA 

- aby umożliwić sobie wygodne i bezpieczne korzystanie z poszczególnych sprzętów, należy zachować między nimi odpowiednie odległości oraz zapewnić wystarczająco dużo wolnej przestrzeni wokół nich.

3. ŁATWY DOSTĘP DO PRZYBORÓW I KOSMETYKÓW

- aby swobodnie korzystać z łazienki, należy sobie zapewnić łątwy dostęp do kosmetyków, gniazdka elektrycznego, wieszaka z ręcznikiem i innych niezbędnych w łazience przyborów/.

4. GŁÓWNY ELEMENT WYPOSAŻENIA NA PIERWSZYM PLANIE

- najatrakcyjniejsze urządzenie w łazience powinno zostać zamontowane na wprost drzwi, może to być np. wanna wolnostojąca, kabina prysznicowa czy umywalka.

5. NALEŻY SIĘ UPEWNIĆ, ŻE NIC NIE BĘDZIE PRZESZKADZAĆ W OTWIERANIU ZAMONTOWANYCH SZAFEK

- Jeżeli decydujemy się na kabinę prysznicową z drzwiami uchylnymi należy sprawdzić czy mamy wystarczająco miejsca, aby je otworzyć.

6. POWINNIŚMY ZADBAĆ O WYSTARCZAJĄCĄ ILOŚĆ MIEJSCA NAD GŁOWĄ

- aby mieć pewność ,że korzystanie z wanny będzie wygodne.

7. DOBRE ROZMIESZCZENIE PÓŁEK JEST BARDZO WAŻNE

- np. te zamontowane powyżej 150 cm będą trudno dostępne.

Łazienkowe trendy- beton w łazience.

Pan Marcin Sadlik, Projektant, Właściciel firmy Concraft:

Beton na dobre, choć powoli, rozgaszcza się w naszych wnętrzach. Przyjmuje przy tym najróżniejsze formy- wciąż najczęściej spotykana jest okładzina ścian w postaci betonowych płyt, ale stopniowo popularność zdobywają też bardziej śmiałe pomysły, takie jak betonowy stolik kawowy czy blat kuchenny, a nawet meble. 

Wbrew spotykanej często opinii nie ma przeszkód, by zastosować beton w łazience- i to na wiele sposobów! Jednym z nich jest zastąpienie części lub wszystkich tradycyjnych płytek betonowymi. Okładziny należy jedynie odpowiednio zaimpregnować- w zależności od miejsca montażu używamy preparatów hydrofobizujących lub mocniejszych- zapobiegających plamom.

Warto rownież zastanowić się nad bardziej śmiałym rozwiązaniem, jakim jest blat łazienkowy z betonu architektonicznego, który można także wyposażyć w zintegrowaną umywalkę czy otwór na dozownik mydła. Taki blat może być mocowany do ściany albo spocząć na meblach, w zależności od projektu.

Choć dowolność kształtowania betonu architektonicznego jest kusząca, to jego zamknięte w surowej niedoskonałości piękno wymaga od projektanta znacznej dozy rozwagi w odpowiednim doborze elementów wyposażenia łazienki. Tu z pomocą przychodzą nowoczesne produkty marki Besco. Najbardziej odpowiednie będą w tym przypadku wanny wolnostojące Vera i Victoria, oraz wanny Modern, Quadro czy Infinity, które wyróżniają się prostym, nowoczesnym wyglądem, tak bliskim sercu każdego miłośnika betonu.

Łazienkowe trendy- kolor i tekstura.

Pani Alicja Głowa, Grafik Designer Projekciarnia: 

Kolor kreuje nastrój i emocje, podkreśla funkcję oraz wpływa na odbiór przestrzeni. Obecne trendy są na tyle szerokie, iż każdy wybierze coś dla siebie. Nowoczesny design w sposób szczególny otwiera się na temat relacji człowieka z naturą. Trend ten charakteryzuje się połączeniem barw i materiałów spotykanych w naturze. Naturalne materiały jak drewno pojawiają się w wykończeniach blatów, obudów wanien, mebli. Gres z kolei może być alternatywą dla podłogowych czy ściennych płytek. W tym trendzie duże znaczenie ma minimalizm. Wbrew pozorom stosowana kolorystyka wnętrza i powściągliwość w stylistyce nie wpływa negatywnie na atmosferę łazienki. Minimalizm pozwala uzyskać przestrzenność w łazienkach z ograniczonym metrażem, a także sprzyja wyciszeniu i wprowadza atmosferę relaksu. 

Ceniący siłę koloru mogą wybra trend, w którym królują żywe kolory i ich połączenia. Kolorem możemy kształtować przestrzeń i wyodrębnić poszczególne funkcje łazienki, a przede wszystkim podkreśla detale. To właśnie one w kolorze są głównym trendem wnętrznarskim roku 2015. Nie bójmy się żywych barw jak turkus, żółty, różowy.

Bez względu na to, jakie kolory wybierzemy pamiętajmy, aż zbyt dużo ciemnych i intensywnych odcieni optycznie zmniejsza wnętrze łazienki. Przy niewielkim metrażu warto zdecydować się na dodatki w intensywnych kolorach, które doskonale udoskonalą jasną przestrzeń. Kontrastowe zestawienia czy geometryczne wzory lepiej sprawdzą się w większych łazienkach, zwłaszcza tych z naturalnym światłem. Warto również zwrócić uwagę a inną, praktyczną zaletę dodatków w żywych kolorach. Otóż łatiej jest zmienić nam dodatki, elementy meblarskie niż na przykład kolor płytek.

Wanna czy prysznic?

Pani Agnieszka Sowińska- architekt, o trudnościach w urządzaniu łazienki.

" Trudność polega na tym, że raz podjęta decyzja determinuje, często nieodwracalnie układ funkcjonalny łazienki. Każdy kto lubi zmiany wie, że nie jest łatwo przearanżować to pomieszczenie. Jako architekt, spotykając się z Klientami, przechodząc do tematu projektu łazienki, zadaję pytanie- wanny czy prysznic? Z mojego doświadczenia wynika, że odpowiedź na to pytanie odzwierciedla zasadniczą różnicę między męską i kobiecą wizją kąpieli. Wanna to kobieca, długa, relaksująca kąpiel, a prysznic to męskie, szybkie odświeżenie. Zazwyczaj. Istotnym czynnikiem warunkującym odpowiedź na to pytanie jest kwestia istniejących instalacji i wymiarów pomieszczenia. 

O ile sama instalacja wody zimnej i ciepłej niemalże zawsze daje możliwości zmiany rozwiązań, przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych, o tyle problematyczna jest kanalizacja. Wylew z wanny mieści się bowiem około 10 do 15 cm nad posadzką, natomiast brodzik zwłaszcza taki, który ma się równać z poziomem płytek, swój wylew ma w poziomie posadzki lub nieco poniżej ich linii. Dlatego też, zwłaszcza brodzik, musi się znajdować w bezpośrednim sąsiedztwie kanalizacji.

Aby rozważać zmieszczenie w łazience wanny, pomieszczenie musi mieć co najmniej 4m2. Ważne jest również, aby przynajmniej jedna ściana miała długość przekraczającą 15 metra. 

Aby ułatwić Klientom podjęcie decyzji wanna czy prysznic, polecam, aby odpowiedzieli sobie na kilka pytań, m.in.:
- w jakim wieku są domownicy?,
- ilu domowników będzie korzystać z łazienki?,
- czy jest to jedyna łazienka w mieszkaniu/domu?,
- czy z łazienki będą korzystać osoby o ograniczonych możliwościach ruchowych?,
- czy w łazience ma się jeszcze dodatkowo zmieścić pralka?

Współcześni developerzy, wychodząc naprzeciw potrzebom swoich Klientów, coraz częściej dbają o to, aby w oferowanych wnętrzach, w łazienkach mieściła się i wanna i kabina prysznicowa. Jedocześnie Klienci mogą wybierać z coraz szerszej gamy produktów sanitarnych spełniających obie funkcje jednocześnie np. wanny z parawanem, kabino- wanny, głębokie brodziki z siedziskiem, itp. 

Najbardziej wyszukane wymagania Klientów można więc przy współudziale kreatywnych osób takich jak projektant, wykonawca czy doradca handlowy, przekuć w nietuzinkowe rozwiązanie wygodnej, ładnej i funkcjonalnej łazienki."

Jak wybrać najlepszy produkt do łazienki?

Decydując się na remont łazienki, wielokrotnie zastanawiamy się nad jej aranżacją.
Poniższa checklista powinna pomóc w podjęciu najważniejszych decycji:

1) metraż- jeden z najważnieszych parametrów, mogący znacząco wpłynąć na wybór pomiędzy wanną, a prysznicem. Musimy pamiętać, że ważna jest nie tylko przestrzeń kąpieli, ale również ta wokół.
2) funkcjonalność- istotną kwestią jest to, kto będzie głównym użytkownikiem aranżowenej przestrzeni. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, dostosowanych zarówno dla rodzin z dziećmi, czy też dla osób straszych.
3) design- odzwierciedla charakter i wizję wnętrza, trafnie wybrany model, może stać się głównym elementem łazienki.
4) budżet- należy rozeznać się na rynku, pozwoli to na wybór odpowieniego modelu, dobrej jakości produktu, w konkurencyjnej cenie./
5) jakość- często pomijana kwestia! To właśnie jakość decyduje o bezproblemowej eksploatacji produktu przez lata. Warto również wybrać produkt objęty długim okresem gwarancji producenckiej, bowiem świadczy to o jakości produktu.

ul. Kościelna 21, 38‑524 Besko
NIP: 687-18-38-293
REGON: 180097110
K: +48 600 700 336
T: +48 13 467 34 44
F: +48 13 467 34 44
info@besco.eu